103 verlichte geesten, 0 doorgeslagen complotters en 3 trollen aanwezig, 2220 leden

RSS-feed van artikelen Twitter-feed van artikelen Zapruder Inc.

The Pirate Bay en de schipbreuk van een reutelende industrie / reageer

Door Antagonizer, gepubliceerd op 21-04-2009 12:00, 40 reacties, rubrieken: Corporatisme, Maatschappij, PR en marketing, Zapruder, Reference!

imageIedereen heeft inmiddels de veroordeling van de eigenaren van de bittorrentsite The Pirate Bay meegekregen: dit driemaster piratenscheepje liep averij op omdat ze anderen – wij die downloaden – tot copyrightschendingen aangezet zouden hebben. Even los van de bijna lachwekkende motivatie waarmee de rechter in Stockholm tot zijn oordeel is gekomen, en die duidelijk op geen enkele wijze gemanipuleerd is door de entertainmentindustrie en de overheid *kuch*, vind ik het eigenlijk nog veel triester dat de entertainmentindustrieën van muziek en film hun archaïsche business tegen de klippen overeind proberen te houden ten koste van iedereen. De opkomst en volgroeiing van het internet met al haar talloze mogelijkheden om nieuwe markten, consumenten en producten aan te boren is al die jaren domweg genegeerd door de entertainmentindustrie. En payback is a bitch.

Update 24/42009: duidelijke uitleg van Max Keiser over copyright toegevoegd.

Het wordt een wat marketingtechnisch verhaal, maar het verklaart voor een groot deel de vijandige houding die de entertainmentindustrie aanneemt tegen het internet en haar gebruikers. Dit mechanisme wat ze aanzet tot woest om zich heen slaan zit namelijk in hun corporate genen.

Het spastisch reageren op nieuwe technologieën is een fenomeen dat veel voorkomt wanneer grote bedrijven in een industrie geconfronteerd worden met wat men disruptive innovations noemt: nieuwe technologieën of innovaties die zoveel meer vernieuwend zijn dan de tot dan toe gevestigde technologie doordat ze nieuwe markten aanboren of waarde toevoegen aan het product. Veel grote bedrijven missen de boot wanneer dergelijke innovaties ontstaan en in plaats van zich aan te passen negeren ze de ontwikkeling en gaan op de oude weg voort. Zo ook dus de entertainmentindustrie.

Tot en met de langspeelplaat en videoband had de film –en muziekindustrie de wind vol in de zeilen: decennialang konden zij hun te dure platen en videobanden verkopen en daartoe hadden ze een gigantisch businessmodel in het leven geroepen. Platenmaatschappijen regelden zo’n beetje alles van het management van de artiest, tot de verdeling van de poet (zwaar in hun voordeel uiteraard), concerten, TV-optredens, merchandise, tot de afzet van de producten op de markt. Voor dat laatste hadden ze een enorm marketingapparaat in het leven geroepen dat consument en media moest bewerken en via een dure supply chain werd de detailhandel van producten voorzien. Met de komst van de CD en DVD veranderde er eigenlijk niet veel: de technologie van de nieuwe beeld –en geluidsdragers was eigenlijk niets meer dan een flinke evolutie van de LP en de videoband en stond de verkopen van de fysieke mediadragers niet in de weg. Integendeel: platenwinkels transformeerden tot grote multimediale supermarkten op A1-winkellokaties en de marketingmachine draaide op volle stoom. Hoewel de productiekosten voor de nieuwe mediadragers steeds lager werden en de entertainmentindustrie en perifere retail hun schatkisten steeds meer vulden, was er wel één markant verschil: de digitale techniek van de zilveren schijfjes maakte het mogelijk om beeld en geluid met behulp van computers eenvoudig te kopiëren en uit te wisselen. Met de verbeteringen in compressietechnieken en steeds toenemende bandbreedte van internetverbindingen werden het delen van deze media steeds makkelijker. En daar schoot de entertainmentarmada enorm van in de stress. Een vrij natuurlijke reactie voor dit soort ingeslapen instituten.

De reden dat de entertainmentindustrie de innovatieve technologieën van de .mp3 en de .avi – en de daarop volgende de peer-to-peer software zoals bittorrent en nieuwsgroepen die het delen van dit soort files mogelijk maakte – niet onderkende, heeft te maken met een aantal zaken. De belangrijkste daarvan is dat de gehele industrie erop ingesteld was – en is – om de markt op een ouderwetse manier te bedienen door middel van fysieke mediadragers die via een keten van productie, marketing, logistiek, groothandel en detailhandel aan de consument verkocht moesten worden. Zelfs toen de mogelijkheden van internet, compressietechnieken en filesharing voor iedereen duidelijk werden, bleven ze het internet alleen maar gebruiken om hun fysieke mediadragers via online shops te verkopen terwijl ook de fysieke shops bleven staan. Men redeneerde dat veel mensen toch nog naar de winkels zouden komen om een CD te beluisteren en zo werden de peperdure winkelketens in stand gehouden. Wel haalde de online verkoop een streep door hun geografische prijspolitiek die ze al die jaren zo succesvol hadden weten uit te buiten en een DVD bestellen uit een goedkoper land werd opeens interessant.

Dit enorm apparaat wat de entertainmentindustrie had gecreëerd heet een waardeketen (value chain in het Engels): dit zijn alle activiteiten binnen een bedrijf die waarde toevoegen aan het eindproduct. Deze waardeketens zijn binnen de meeste bedrijven en industrieën erop gericht om op basis van gevestigde technologieën en waardetoevoegende activiteiten een product steeds verder te optimaliseren. Op deze manier kan het zo lang mogelijk verkocht worden tegen de beste winstmarge zodat het marktaandeel behouden blijft dan wel uitgebouwd wordt. Dit betekent in de praktijk dat grote bedrijven geheel ingericht zijn op behoudendheid en ze op basis van bestaande concepten hun business gestaag uitbreiden. Wanneer ze dan geconfronteerd worden met een innovatie die deze manier van business doen bedreigt, reageert men vaak te traag of soms helemaal niet. Als vervolgens blijkt dat de nieuwe innovatie een significante kostenvermindering of nieuwe markt heeft gecreëerd, dan is men vaak te laat om over te stappen op de nieuwe technologie. Daartoe moet men dan de gehele waardeketen herzien en investeren in de nieuwe technologie, terwijl het voordeel van een vroege entree in de markt weg is. Dit betekent dat men tussen de concurrenten die er al zitten niet meer voldoende marktaandeel kan behalen om de investeringen terug te verdienen en luidt in de meeste gevallen ook het einde van het bedrijf in.

image

Voorbeeld van een typische waardeketen binnen een organisatie

Dit zien we dus ook terug in de entertainmentindustrie: ze zagen hun dure brick & mortar shops vervangen worden door de virtuele shops op het internet en zagen de nieuwe manier van directe verspreiding van beeld en geluid naar de consument via filecompressie en ze stonden erbij en keken er naar. Wanhopig als ze waren om hun eigen dure value chains en de dure perifere business van de fysieke retailketens in stand te houden, waren ze niet in staat om in te zien dat ze hun manier van business doen moesten hervormen om aansluiting te houden met de veranderende eisen van de consument. Het was een foute beslissing, ingegeven door arrogantie en angst, aangezien de consument altijd gelijk heeft in dit soort zaken. Het is niet noodzakelijkerwijs de beste of meest solide technologie die overwint, maar die technologie die uiteindelijk door de meeste consumenten wordt geadopteerd. Dat was vroeger met VHS zo en dat zie je nu ook terug met de mp3-files, die in wezen een inferieure kwaliteit bieden als je deze vergelijkt met CD of een goede vinylplaat, maar wel meer voordelen bieden dan de eerdergenoemde formaten. Maar daar behoort een industrie geen mening over te hebben, die moet zich alleen druk maken over hoe ze de veranderende behoefte van de consument gaan vervullen. In dit geval hadden ze de technologiecurves beter in de gaten moeten houden en hadden kunnen voorzien dat met de snel toenemende bandbreedte, filesharingtechnieken en de stormachtige opkomst van internet communities er een enorme nieuwe markt klaar lag om bediend te worden. Maar men koos ervoor om mokkend in een hoekje te gaan zitten in plaats van overstag te gaan toen de consument besloot de distributie van media maar zelf in de hand te nemen. Enter de filesharing en peer-to-peer netwerken.

Het (illegale) verspreiden en downloaden van beeld –en geluidsmateriaal is niet zozeer een bedreiging voor de entertainmentindustrie, maar een krachtig signaal van de consument om hem op een nieuwe manier te bedienen die aansluit met zijn veranderde behoeftes. Men wil maatwerk, men wil snelheid, men wil on demand 24/7 de beschikking hebben over een breed aanbod van producten en men is wel degelijk bereid om daarvoor te betalen mits er een faire prijs gevraagd wordt. En dus niet de belachelijke prijzen van een stoffige, ouderwetse industrie die nog even slinks wat rode cijfertjes probeert door te berekenen aan de consument omdat ze nog met de dure afschijving van hun verouderde waardeketen zitten. Ondertussen verliezen ze ieders tijd met tijdrovende, dure rechtszaken en maken ze flink water met de haven in zicht. De technologie ligt al jaren te wachten maar nog steeds zijn er weinig tot geen goede proposities die de consument aanspreken. Iemand die rondhangt op FTPs, nieuwsgroepen en torrentsites is net als iemand die een winkel binnenloopt: een potentiële klant die geïnteresseerd is in een goede propositie. De internetgebruikers zijn de industrie telkens een paar stappen voor en weigeren een prijs te betalen voor een product dat duidelijk achterhaald en suboptimaal is en niet de technologische innovaties toepast om ze een beter product te bieden. Dit zie je ook terug in de communicatie-industrie: internetbellen via de mobiele telefoon afsluiten omdat je anders de belinkomsten van het GSM-netwerk gaat kannibaliseren lijkt een sluwe businessstrategie, maar is juist een brevet van onvermogen dat later als een boemerang terug zal komen in het gezicht van de belboeren. Ook hier gaat het weer om enorme investeringskosten die eerder gemaakt zijn omdat ze te inflexibel waren met het adopteren van nieuwe technologieën en die nu terugverdiend moeten worden met een oneerlijke propositie naar de consument toe.

De entertainmentindustrie weigert dit niet inzien en zal nog een tijdje doorgaan met het vechten tegen het onvermijdelijk opkomende tij. De redactie van Zapruder Inc. is echter bereid om tegen een schofterig hoog knap uurtarief dit innovatievarkentje voor de entertainmentindustrie eventjes te wassen. Doen we zo, tussen de soep en aardappelen en het NWO-kontschoppen door.

eKudos NUjij MSN Reporter Facebook Tell-a-friend
Renatus | 21-04-2009 14:05
56423 Uitstekend stuk. Het viel me ook zojuist op dat er twee soorten piraten de laatste tijd in het nieuws zijn: de Somalische piraten die olie en goederen stelen door schepen te kapen en de Zweedse piraten die intellectueel eigendomsrechtinkomsten "stelen" volgens Hollywood. Een tijd geleden las ik ergens dat de VS eigenlijk geen ene hol produceert op wat graan en wapens na. Eén van hun grootste bron van inkomsten is films en muziek, die over de hele wereld worden bekeken en waarvoor tot in de eeuwigheid, ongeacht wat jij al schrijft de drager waarop het staat, weer nieuwe rechten moeten worden betaald. Dat is ook één van de redenen dat eigenlijk alleen Amerika zo staat te springen om maatregelen.. alle overige landen zien alleen maar geld richting de VS stromen.
Patman | 21-04-2009 14:16
56425 Geweldig stuk.

Het grote probleem is inderdaad dat het business model en vooral de besturing bovenop de value-chain zo tot in de wortels van een groot bedrijf zit verankerd, dat ze geen kant meer op kunnen als hun omgeving veranderd. Nu met de crisis zie je dat overal.

En inderdaad, de redactie van Zapruder heeft echte oplossingen. Laat ik één daarvan maar even schaamteloos pluggen.

'Building Intelligent Organizations with TeamPark'

http://www.slideshare.net/patricksavalle/building-intelligent-organizations-with-sogeti-teampark

Dus wil je echte innovatie, bel Antagonizer en Patman, wij fixen dat. Wel tegen een schappelijk uurtariefje natuurlijk... wink
Antagonizer | 21-04-2009 14:30
56426 Mag ik ook even aandacht voor mijn *kuch* briljante nautische toespelinkjes?
rasberry
Drs. Vlimmen | 21-04-2009 15:12
56430 Doet me een beetje aan het snel afbrokkelende monopolie van windoos vs open source denken.

ook daar zaten ze op hun troon te niksen terwijl de hofnaren met andere dingen bezig waren.

maar in verwijzing op mijn comment op de google vergelijking van Patmans artikel

de boel (PB) is al opgekocht door de warner broertjes en zal als distributie kanaal zijn dienst de komende tijd gaan bewijzen in flimland.

twee goeie links
Drs. Vlimmen | 21-04-2009 15:17
56432 @ Renatus

Vergeet de medicijnmannen uit de US niet. Deze blijven diepe zwarte cijfers schrijven.
Riff Raff | 21-04-2009 15:28
56435 Antagonizer,

Hulde voor uw briljante nautische toespelinkjes.

"Drink up me harty's yo-ho.."
Statique | 21-04-2009 18:23
56448 Bedankt voor dit leuk geschreven en concrete stukje typ-werk! Je slaat echt de spijker op de kop!

Het doet me erg denken aan een stuk dat ik had gelezen nadat Oink.com (destijds de grootste website met een puur op muziek gerichte peer-to-peer community) uit de lucht was gehaald:
When Pigs Fly: The Death of Oink, the Birth of Dissent, and A Brief History of Record Industry Suicide.

*zucht* dat waren nog eens tijden... smile

Toen maakte ik me alleen nog maar zorgen om de heksenjacht op filesharing...

Nu moet ik bang zijn voor een algehele "byebye, zwaai zwaai vrij internet"! :(

Daarom ben ik ook blij dat internet (momenteel) nog vrij genoeg is om dit soort kritische artikelen te kunnen lezen. Dus nogmaals bedankt voor dit prima stukje leeswerk!

Hulde.
merethan | 21-04-2009 18:40
56450 Copyrightwetgeving heeft ooit tot doel gehad om creativiteit te bevorderen. Echter is de uitwerking en implementatie daarvan ingehaald door de tijd en de technologische ontwikkelingen. Dat niet alleen, een hele grote industrie die weigerd mee te gaan in de maatschappelijke veranderingen en probeerd kosten wat het kost status-quo te behouden is er afhankelijk van...

En wat gebeurd er met een organisme wat zich niet aan een veranderende omgeving kan aanpassen? Juist, het sterft uit. Gewoon het spelletje niet meer meespelen en lekker de piraat uithangen, dan gaat hetgeen wat niet meer thuis hoord in deze wereld vanzelf kapot. Sterf maar lekker uit.

Overigens is dat disruptive innovations verhaal overal terug te zien. De electrische auto is vermoord omdat dat die over de hele verkoop/onderhoud/sloop-keten gewoon veel minder opleverd, leveren computerwinkels nogsteeds alleen maar Windows omdat dat gegarandeerd gewoon "stuk" gaat en langzamer wordt en blokkeerd een pharma industrie voor iedereen toegankelijke en natuurlijke geneesmiddelen omdat dat voor ons onafhankelijkheid betekend...

Als dat soort remmende machten wegvallen kan het echt heel hard gaan. Kijk naar WO II; In iets meer dan 5 jaar zijn we van de tweedekkers die we nog uit WO I hadden naar het begin van het straaltijdperk gegaan. Toen was het economische vraagstuk bijna niet van belang. De tegenpartij moest gewoon outclassed worden en het falen in die opdracht betekende de ondergang. Dan ineens gaat het hard.
Drs. Vlimmen | 21-04-2009 18:57
56451 Dit soort mensen zijn nodig voor een doorbraak in big watvoor land dan ook.

http://www.iocob.nl/maatschappij/von-feyermorgen-graaft-kuil-onder-medische-wetenschap.html

Het grote falen wordt versterkt door het krampachtig vasthouden aan oude waardes.

Alle wetenschapen moeten weer hergedefinieerd worden.
democraatus | 21-04-2009 20:03
56452 Slideshare.net
Thuishaven van talloze prachtige Power Points (en kennelijk nu ook de plek waar Patman dan eigenlijk zijn 911 gaat scoren..... de auto dan) wink
karel | 21-04-2009 20:28
56454 Complimenten voor deze bijdrage voorzover het gaat om de beschrijving van hoe (kort gezegd) bestaande structuren slecht of zelfs niet reageren op vernieuwing. Maar voorzover deze bijdrage is bedoeld als kritiek op de uitkomst van het PirateBay proces, is het wat mij betreft en met respect voor de auteur, een volslagen misser. En een heel grote ook.

Ik zou iedereen willen uitnodigen om bij de beoordeling of bepaald gedrag wenselijk is, de vraag te beantwoorden: "wat als IEDEREEN dit zou doen?" Is het antwoord dan "prima, positief, etc" of "dat wordt een ramp, destructief, etc.".

Toegepast op Pirate Bay: 'wat als iedereen deelneemt"? Het antwoord: dan worden er geen cd's films, etc meer gekocht, dan wordt er vermoedelijk ook niets meer gemaakt/geproduceerd, dan houdt het voor iedereen gewoon op".

Dit legt simpel bloot waar het bij Pirate Bay , Kazaa, Bearshare, etc om gaat: zoveel mogelijk krijgen voor zo weinig mogelijk geld, liefst voor niets, Oftewel consumeerdrift, ongeacht de gevolgen indien iedereen dat pad volgt en in zoverre dus nog asociaal ook "ik eerst!".

Waar op Zapdruder vaker terechte kritische geluiden te horen waren of het ongebreidelde consumptiegedrag, lijkt deze kritiek ten aanzien van Pirate Bay niet te bestaan. Belachelijk toch. Heren, dat kan beter!
Kiwi45 | 21-04-2009 20:47
56455 Karel, die argumenten hadden de bioscopen ook toen de kleurentelevisie kwam, en daarna toen de videorecorder op het toneel verscheen.
De filmindustrie was dood, als je de industrie moest geloven, dat alles door de vermaledijde video.

Ondertussen hebben we FullHD TV met Dolby 7.1 surroundsound, en nog zitten de bioscopen vol.

Waar het ene businessmodel obsolete wordt, daar komt het andere voor in de plaats. Downloaden is bijvoorbeeld fantastisch voor sommige artiesten die wat minder airplay krijgen. Of die het gewoon fijn vinden als mensen hun muziek mooi vinden. Of zien dat ze, dankzij downloaders, opeens vollere zalen trekken.

Luister eens naar wat artiesten als Janis Ian of Elliott Murphy er van zeggen, om maar eens 2 favorieten aan mijn kant van het internet te noemen.

Simpel voorbeeld trouwens, enige tijd geleden de live-CD van Van Dik Hout gedownload. Boefje dat ik ben. Toch wel een leuk CD-tje eigenlijk, kaartjes gekocht voor de theater-tour (2*25 euro), en na afloop van het concert de CD (15 euro) gekocht, en die staat nu gesigneerd in de kast.

Had ik die download niet gestart, dan had ik dus €65 minder uitgegeven aan deze band.

Bovendien zijn er voldoende modellen te bedenken om goed geld te verdienen met downloaden, ook als platenmaatschappij. Een compleet concept ligt bij mij in de la (Patman weet er van trouwens), waarvan ik durf te stellen dat het kapitalen kan opleveren. Moet men alleen wel durven, en gewoon doen waarvoor men ooit is aangenomen: het beschikbaar maken van de muziek van hun artiesten.

Met jouw argumentatie hadden we nu nog geen CD-branders (zijn hele rechtszaken om gevoerd destijds, de dood voor de CD-industrie), hadden we nu nog overwegwachters bij iedere spoorwegovergang (zo slecht voor de werkgelegenheid, al die automatische spoorbomen!!), enzovoort, enzovoort.

De dood van het ene model is namelijk heel vervelend, voor anderen is het nou juist een enorme kans. Je ontneemt mensen die kans door vast te houden aan het oude.
Antagonizer | 21-04-2009 21:04
56457 Karel, ik raad je aan om het artikel nog eens goed te lezen, want hoewel ik omwille van de lengte een mogelijk business model dat wél succes kan hebben niet uitgediept heb (dat gaat je geld kosten wink ) geef ik aan dat de hoeveelheid mensen die downloaden een potentiële markt zijn die niet meer naar de platenwinkel willen om een CD of DVD te kopen. Ze zetten toch alles meteen op .mp3 over om het op de telefoon/mediaplayer/iPod te luisteren en dan is een CD met zijn te grote .wav-bestandjes te log en onpraktisch.

Deze mensen willen dus iets anders en beter dan de beroerde 128Kb .mp3-tjes die de Freerecordshop online aanbiedt. Ook 1 euro betalen voor een song op iTunes gaat nergens over, want dan kun je net zo goed de CD kopen met nog betere kwaliteit. Dit soort missers wordt feilloos opgepikt door de consument en ze laten zich niet meer neppen. Bied gewoon goed gecomprimeerde bestanden aan voor een faire prijs waar niet meer de achterstallige kosten van een oude waardeketen in verborgen zitten. Pakken ze het goed aan, dan zullen ze meer verkopen tegen een lager prijs, maar dan zijn hun kosten ook lager vergeleken met vroeger.

Als morgen een toko mij een knappe multiplay propositie doet waar 100Mbit internet, internetbellen, TV en zo'n beetje alle content die er te downloaden is in GOEDE kwaliteit verpakt zit, dan stap ik morgen nog over. Betaal ik zo tussen de 50 en 100 euro voor per maand, desnoods met een klein premium voor bepaalde licensies (software). Geen gedoe meer met torrents, nieuwsgroepen en slechte rips, altijd volle pijp eerlijke content.

Maar die propositie komt maar niet, want dan moet alles op de schop en dat durft men niet; dat wil men niet, terwijl het wel de richting is die we onvermijdelijk opgaan. En ja, dan is bittorrent het onvermijdelijke gevolg. Puur een symptoom.
democraatus | 21-04-2009 21:39
56461 De zaken downloaden kost minstens 4x zoveel geld en 30x zoveel tijd als voor 50-100 euro abonnement per maand kunnen bekijken en luisteren wat je wil.

Alleen een Dinosaurus stapt niet in zo'n gouden business concept (KPN en de Telegraaf hebben dit al wat eerder begrepen).
Pluto | 22-04-2009 00:38
56473 Goed stuk, helemaal mee eens.
Bijkomend voordeel van al deze ontwikkelingen is het uitsterven
van de A&R;Manager.
Kan ik intens van genieten.
P.uncia | 22-04-2009 01:38
56476
Als morgen een toko mij een knappe multiplay propositie doet waar 100Mbit internet, internetbellen, TV en zo'n beetje alle content die er te downloaden is in GOEDE kwaliteit verpakt zit, dan stap ik morgen nog over. Betaal ik zo tussen de 50 en 100 euro voor per maand, desnoods met een klein premium voor bepaalde licensies (software). Geen gedoe meer met torrents, nieuwsgroepen en slechte rips, altijd volle pijp eerlijke content.


Yezz, sure helemaal mee eens, ik wil zelfs naar € 200.- gaan maar ik ben bang dat dat niet gaat werken, de absolute teringzooi onder de moterkap van Windows maakt dat bij voorbaat onmogelijk.

De enige reden waarom microsoft zijn broncode niet vrijgeeft is omdat dan iedere programeur in een deuk ligt tongue wink
democraatus | 22-04-2009 07:59
56478 Je kan cliché na cliché over Windows uit de kast trekken, met Windows krijgt Jan met de Pet zijn nieuwe printer aan de gang, wat met bv Linux maar afwachten is. Niemand zegt dat Windows foutloos is, voor mij voldoet het prima (en ja, ik heb een legale versie rasberry ).
Drs. Vlimmen | 22-04-2009 09:26
56481 ben het niet eens met anta zijn redenering. Als jij wilt (in de beschaving woont ) kun jij met glasvezel zoveel content binnenslepen dat je harde schijf groen ziet. Met open FTD alles in de smiezen hebben en dus altijd op de eerste rang. Het probleem is dat goeie content nu moeilijk te vinden is. En die goeie content blijven de echte muziek en/of filmliefhebbers gewoon voor betalen. En zijn dan niet zo gek om dat voor noppes aan die leechers (bloedzuigers) aan te bieden via torrentz. Iets wat voor jouw grote waarde heeft ga je toch niet voor niets zitten uploaden. Kost je tijd etc..

Wat is wel okee vind is dat die hapslikwegbagger gewoon vrijverkrijgbaar is. Daar zijn de marges al op gemaakt vanwege de vergrote schaal. En de verouderde muziek/films die meer als dertig jaar oud zijn waar de copyrights op zijn vervallen. Zo kunnen oude tracks films weer aan hun tweede/derde leven beginnen.

Uit de muziek en filmwereld komen ook al genoeg alternatieven. Kijk naar Radiohead, Bowie, Michael Moore.

Bij de nieuwe alternatieve muziek krijg je tegenwoordig ook een downloadkaartje in je dubbel lp om de tracks in 320 kbp te downloaden van hun server. Kortom de kleine jongens zijn daar minder bang voor als de grote jongens die al jaren niet meer over het schoolplein kunnen heersen....

Wedervraagje aan Patman en Anta, hebben jullie weleens wat geupload aan muziek of films ?

En niet geinhaleerd wink
merethan | 22-04-2009 11:14
56487 Vlimmen, bij BitTorrent upload je automatisch. De file(s) is/zijn opgedeeld in een heleboel kleine stukjes die op een ruilbasis met elkaar uitgewisseld worden. De tracker (The Pirate Bay in dit geval) houd alleen bij wie welk stukje al heeft.
Antagonizer | 22-04-2009 12:41
56489 Vlimmen, volgens mij ben je niet zo bekend met de filesharing communities, maar voor hen is het een sport om de nieuwste content zo snel mogelijk uit te brengen op zo'n hoog mogelijke kwaliteit. Je argument van baggerkwaliteit gaat dus niet op (hoewel die er ook tussen zit).

En vanwege de redenen die hier al genoemd zijn hebben veel mensen er geen problemen mee om hun legale/gekochte content te delen met anderen, want vaak downloaden ze ook weer van anderen. Filesharing vergroot de exposure van materiaal met een gigantische factor, daar kan geen reclamecampagne tegenop. En het is bewezen dat mensen die via filesharing downloaden vaak het originele materiaal kopen. Stel je nu eens voor hoeveel meer ze zouden verkopen als dat materiaal EN een eerlijke prijs heeft EN op allerlei manieren te verkrijgen is.

Kijk, dat mensen hier niet begrijpen hoe deze business in elkaar zit is niet erg. Wat wel erg is dat die gasten die IN die business zitten het ook niet begrijpen. Worden we allemaal niet beter van.
Drs. Vlimmen | 22-04-2009 21:22
56515 @ merethan; ik bedoel dat je een hele film/album klaarzet/post om verspreid te worden in torrentland.

@ Antagonizer, dat het een sport is ben ik met je eens. Maar het overgrote deel is troep, heb mijn eigen smaak en die zit er vaak niet tussen. Kijk eens naar mininova of tpb. Porno maakt trouwens 75% van al torrent verkeer uit.

Wel vind ik de ontwikkeling in blogland positief, cd's die besproken worden krijg je daar in een bepaalde community aangeboden.
karel | 22-04-2009 22:27
56518 @ Antagonizer:

Je schreef : "Bied gewoon goed gecomprimeerde bestanden aan voor een faire prijs (...) "

Kijk, dáár ben ik het mee eens. Een soort middenweg tussen de conventionele markt en Pirate Bay. Het initiatief daartoe had echter óók van Pirate Bay kunnen afkomen in plaats van "iedereen kan alles krijgen voor noppes". Sterker nog: namens Pritae Bay werd een hoogdradig verweer gevoerd onder meer gestoeld op het 'nobele' uitgangspunt van 'kennis en ontwikkeling delen ten behoeve van de mensheid' . Pure bullshit natuurlijk.

Het zijn en blijven gewoon een stel kwajongens die een maas in de wet meenden te hebben gevonden en daar zooooo trots op waren, dat ze uitdagend en arrogant werden. Dom, erg dom, want iedereen met voldoende juridische kennis behoort te weten dat de Europese en Angelsaksische wetstelsels doorgaans voor rechters de mogelijkheid bieden tot interpretatie van de bedoelingen van de wetgever om dit soort gaten te dichten.

Antagonizer: waarom zoveel sympathie voor Pirate Bay en dergelijke? Ik snap dat echt niet. Wat voegden zij dan toe, anders dan het voor iederen zoveel mogelijk beschikbaar krijgen van materiaal waar normaal voor zou moeten worden betaald (ook al staat de prijs je tegen....)?
karel | 22-04-2009 22:44
56521 Correctie op mijn eigen reactie:

Ik schreef:
"Dom, erg dom, want iedereen met voldoende juridische kennis behoort te weten dat de Europese en Angelsaksische wetstelsels doorgaans voor rechters de mogelijkheid bieden tot interpretatie van de bedoelingen van de wetgever om dit soort gaten te dichten. "

Correctie: het voorgaande slaat alleen op civiel recht en niet op strafrecht, op grond waarvan iemand alleen strafbaar is indien dat als zodanig met een delictsomschrijving is opgenomen in het wetboek van strafrecht. Relevant, want het proces tegen Prirate Bay was een strafproces. In mijn beleving hadden ze om de genoemde reden evengoed ook civieljuridisch kunnen worden aangepakt, maar laat ik me nu wat genuanceerder uitdrukken: naar Nederlands recht (lol, ja ja, ik weet dat ze zich in Zweden veilig voelden omdat de regelgeving op dit punt kennelijk wat mild in elkaar steekt).
Bata_4 | 23-04-2009 08:41
56525 'Content is King', volgens mij. En goeie content is schaars.

Nou kunnen we wel afgeven op Hollywood en de platenindustrie, maar ondertussen zijn er wel heel veel tijdloze pareltjes voortgebracht.

Echt goeie films en echt goeie albums.

Om die produkten te kunnen maken heb je investeringskapitaal nodig.

Dat moet terugverdiend worden.

Dus kan ik mij goed voorstellen dat die lui zich niet laten naaien door een paar gewiekste jongens uit Zweden.

De techniek maakt het nu mogelijk dat iedereen muziek- en filmstudiotje kan spelen.

Vraag is wel waar blijven de pareltjes?

Je wilt van DikHout of Radiohead toch niet vergelijken met die eindeloos lange lijst van topacts uit de sixties & seventies?

Nogmaals 'content is king'. Het gaat best ook om inhoud. Maar inhoud kost geld. Een goeie scriptschrijver wil ook goed beloond worden. Terecht.

Dat is het probleem met tv van nu. Een overdaad aan leeghoofdig, inhoudsloos vermaak, allemaal gebaseerd op slechts twee verdienmodellen:
-reclame
-sms stem uitbrengen

Dat zie ik op deze wijze niet eindeloos lang voortleven.
Waarom niet?

De reclame inkomsten zullen steeds minder worden.

Net zoals de geschreven media op sterven na dood zijn, gaat datzelfde gebeuren met de tv. Opgesodemieterd met al die omroepen, die net als de kranten allemaal met belastinggeld overeind worden gehouden.
Nu nog is er een draagvlak in d politiek om die kosten op ons te nemen.
Maar binnekort niet meer denk ik.
Dan valt het doek plotseling, net als de muur in Berlijn.

Als adverteerder ben je beter af op Google.

Op dus naar niche tv via internet !!!

Op afroep beschikbaar, pay per view model, omlijst met reclame voor produkten, waar de kijker op dat moment ook echt geïnteresseerd in is.
Volgens mij is dat een goed verdienmodel.

Maar die pareltjes zullen we niet veel meer zien. The Godfather? Das war einmahl.

We krijgen een soort run of the mill intant film in mp4 formaat, zoiets als wat house is voor muzak.
Bata_4 | 23-04-2009 08:53
56527 Trouwens @ kiwi45: heel interssant wat je schrijft over hoe jij denkt dat platenmaatschappijen geld zouden kunnen verdienen.
Daar ben ik wel benieuwd naar. Misschien wil je eens een tipje van de sluier oplichten?
Antagonizer | 23-04-2009 14:38
56547 @Karel: het is geen kwestie voor sympathie voor The Pirate Bay: ik zie ze als een onvermijdelijk uitvloeisel dat gecreëerd is door de starheid en hebzucht van de entertainmentindustrie.

Ik zie The Pirate Bay dan ook niet als de kampioenen van hetgeen ik hier propageer, maar hun bestaan en het feit dat veel mensen er komen voor hun content zegt me genoeg. Er is meer dan voldoende ruimte voor de entertainmentindustrie om geld te verdienen op basis van een eerlijk en goed businessmodel, maar dan moeten ze wel hun oude manier van zakendoen gedag zeggen. En dat kunnen/willen ze niet en dan is dit het onvermijdelijke gevolg.

Ik wil nog verder gaan door te zeggen dat de entertainmentindustrie het eigenlijk ook wel een beetje verdient, want als je ziet hoe met name de muziekindustrie tegenwoordig alleen nog maar bezig is haar zakken te vullen met gepre -en platgeproduceerde shitpopmuziek en hersenloze plaspoppen als 'artiesten' lanceert op Idolsniveau, dan hebben we duidelijk niet van doen met een industrie die meer moois de wereld in wil brengen; vandaar ook het woord 'industrie': massaproductie waar kwaliteit ondergeschikt is gemaakt aan ROI en winstmaximalisatie -- maar dit is puur een persoonlijke pet peeve van me en niet echt een valide argument in dezen.

Ik ben en blijf ervan overtuigd dat je op een eerlijke manier geld kunt verdienen aan eerlijke, fatsoenlijke content. Aan de andere kant verbaas ik me nog steeds hoe al die muziekartiesten zitten te slapen, want met internet heb je die hele industrie niet meer nodig. Zó sterk is dus nog die verstikkende greep van de industrie en het wordt tijd dat die heel wat losser wordt.
Donkerdoorn | 23-04-2009 14:51
56556 Rechter in Pirate Bay proces heeft banden met copyright industrie

Een rechter in de "Pirate Bay" rechtszaak wordt beschuldigd van partijdigheid nadat Zweden's nationale radio onthulde dat Thomas Norström lid is van dezelfde pro-copyright organisaties als vertegenwoordigers van de entertainment-industrie in de zaak.

Sveriges Radio's P3 nieuwsprogramma claimt dat Norström lid is van de Swedish Copyright Association (Svenska föreningen för upphovsrätt) die ook Henrik Pontén, Peter Danowsky en Monique Wadsted als lid hebben. De drie vertegenwoordigden de industrie in de zaak tegen de torrent-zoeker The Pirate Bay.

Daarnaast heeft de rechter zitting in het bestuur van the Swedish Association for the Protection of Industrial Property (Svenska föreningen för industriellt rättsskydd), dat lobbyt voor strengere copyright wetgeving.

De rechter zelf houdt vol dat de bijfuncties en lidmaatschappen geen belangenverstrengeling kunnen veroorzaken.

The Pirate Bay wil nu een nieuwe rechtzaak.
Kiwi45 | 24-04-2009 14:49
56620 Bata4 heeft een e-mail smile
Ben benieuwd naar je mening over 'mijn' business-model.

Overigens ben ik het helemaal met je eens qua topacts uit de seventies/sicties. Alle grote acts zijn toen begonnen.Dylan, De Stones, Springsteen, Beatles, Queen, Eagles, noem maar op.

Terwijl de muziek-industrie in de eighties springlevend was, dus hun verdienste is het niet...alleen Madonna comes to mind. uit de nineties zou ik zo geen topact meer weten....
Antagonizer | 24-04-2009 15:17
56621 2Unlimited!

* nono no no nono no no nono... *
Kiwi45 | 24-04-2009 15:19
56622 Ik dacht dat jij meer van Rick Ahstley was???
Patman | 24-04-2009 16:09
56624 Geen topacts uit de 90-er jaren? Wacht even. Komen jullie uit een ei?

http://www.youtube.com/watch?v=3rVszk30tZA

Of wat te denken van dit:

http://www.youtube.com/watch?v=GSqV3rWM4iQ

Ja, mafkezen. Geen topacts in de 90-er jaren. Moet niet gekker worden.
Antagonizer | 24-04-2009 16:33
56625 Kiwi, ze hoeven hier niet alles van me te weten...
Bata_4 | 24-04-2009 17:53
56634 Bedankt voor je mail Kiwi ! Heel goed plan. Daar zit zeker toekomst in.

Elke periode heeft natuurlijk zo z'n sterren: van Grandmaster Flash tot Chuck Dee tot Snoopdog.

En ik persoonlijk mag graag luisteren naar 90 er jaren acts als Guns & Roses of the Chili Peppers. Blijft goed klinken.

Maar toch geloof ik dat de muziekscene [ ook de jazz niet te vergeten ! ] zowel in de breedte als in de diepte wat meer heeft neergezet in de periodes ervoor.
Dat moet haast ook te maken hebben met de platenmaatschappijen uit die tijd. [ en de piratenzenders misschien ].

Philips bijvoorbeeld had Polygram en daar zaten hele creatieve mensen.
Het pleit trouwens ook voor Philips dat zij als eersten de naderende kopieerbui al zagen hangen, en op tijd Polygram hebben verkocht aan Seagram.

Maar Antagonizer heeft zeker een punt. De platenmaatschappijen zijn het spel verleerd en hebben zichzelf overbodig gemaakt.

Ik weet dat er nog steeds geweldige muziek wordt gemaakt. Bijvoorbeeld in Buenos Aires. En op heel veel meer plaatsen. Maar die wordt nooit gedraaid op de stations die je hier uit de ether kunt plukken. Zal wel te maken hebben met een soort van culturele arrogantie.

Hetzelfde zie je ook in de beeldende kunst. Altijd hetzelfde kleine cirkeltje met in ieder Guggenheim filiaal dezelfde hapklare brokkken officieel goedgekeurde moderne kunst. Nageaapt van McDonald zeker wink
Axeman | 24-04-2009 20:31
56642 @patman

hah, Atlantis is Calling...
Niet echt men ding, toch maar 7 keer naar geluisterd om zeker te zijn wink

Maar was dit niet jaren '80? druipt er toch vanaf... smile

Dat downloaden, tja, hou me daar nauwelijks mee bezig, hoogstens om eens iets op voorhand te beluisteren en daarna toch maar 75 euro betalen voor diezelfde zeldzame LP-versie op een 2dehandsbeurs:) Een markt is er zeker voor betalende goede (!) muziek, al zal die commercemolen er rond wellicht wat moeten inkrimpen. scheid het kaf van het koren...

En inderdaad, bata4, er zijn ongelooflijk goede muziek te vinden in andere culturen en landen, waarvan ik nog maar het topje van de ijsberg gehoord heb. Ben er zeker van dat er hier ook een publiek voor te vinden is. Wat jullie nieuwe businessmodellen ook zijn, ik hoop dat daar ook wat op ingespeeld wordt.
Antagonizer | 25-04-2009 00:27
56654 lol @ nostalgie (behalve die laatste...)
Drs. Vlimmen | 25-04-2009 04:17
56657 oK nog eentje voor Patman

http://www.youtube.com/watch?v=MLxTEV5vpyg
Bata_4 | 25-04-2009 10:24
56661 Wat je zegt Axeman. Het gaat ook om de verpakking. Een fraaie hoes, met een mooi boekje erbij helpen de verkoop beslist.

Toen de platenbusiness dan ook met cd's begon, hadden ze best wel wat beter mogen nadenken over die verpakking, want die lullige 'jewel cases', die al kapot gaan als je het cellofaan probeert te verwijderen, blijven gewoon een doorn in het oog. Geen wonder dat mensen liever een bestandje downloaden.

Gewoon dom dus.

Waar ik me trouwens over verbaas is dat ik nergens hier in Nederland 'clam shell cases' kan vinden. Die zijn namelijk wel zo handig als je cd's/dvd's per post verstuurt.
Antagonizer | 25-04-2009 13:41
56667 In anderen landen kreeg je nog zo'n grote kartonnen doos om je CD.
Maar vergeleken bij de LP-hoezen van vroeger is het niet veel. Er zijn echter wel uitzonderingen, zoals mooie blikken dozen en knappe inlays, maar uiteindelijk gaat het me wat op het schijfje staat.
Jouw reactie

*naam:

Email:

Onthoud mijn inloggegevens in een cookie

Email mij bij opvolgend commentaar

*Laat zien dat je geen spambot bent door het onderstaande woord te typen:


opmaken van je reactietekst
lees hier de huisregels
xhtml 1.1 · css/2 · rss 2.0 · WAI · site by Patrick Savalle · hosted by Digitux