Gaat u rustig slapen, er is niets aan de hand. De staat waakt en staat voor uw spaargeld garant. Ministers van Financien, bankiers en staatshoofden reizen van spoedoverleg naar spoedoverleg terwijl de “kredietcrisis” zich langzaam richting haar crescendo beweegt. Media beuken de boodschap van “vertrouwen” en “self fulfilling profecy” op het angstige en verwarde publiek in. Blijf uw bank vertrouwen. Blijf uw munt vertrouwen. Blijf uw regering vertrouwen. Een aantal problemen: de derivatenbom van 600 biljoen, de boedel van Lehman, inflatie, het imploderen van de “werkelijke” economie en de waarde van onze “banksector” vs het Nederlandse BNP.
Wat gaat de “kredietcrisis” brengen? Zullen, zoals een blogger ergens opmerkte, op de rokende puinhopen van de crisis slechts kleine, disfunctionele politiestaatjes overblijven? Wordt de tweede peiler van de Amerikaanse supermacht, de financiele macht, geconsolideerd en gemonopoliseerd onder leiding van Goldman Sachs man en Amerikaans minister van Financien Paulson?
Op de G-7 top riep de Amerikaanse president Bush om “internationale actie” tegen de crisis (Bush kijkt daar een tikkeltje onovertuigend sip bij) maar kreeg weinig bijval van de Europese staten. Europa wil geen “fonds” om “toxic” beleggingsproducten weg te kopen bij haar banken (en daarmee de Amerikanen helpen). De Europeanen stellen zich liever garant. Garant voor de “interbancaire leningen” en garant voor het spaargeld van spaarders. Banken die dreigen om te vallen, worden gered door de staat.
Tot zover de oplossingen voor de crisis uit de politiek hoek. Maar het lijkt erop dat de politiek (moedwillig?) achter de feiten aan loopt. Wouter Bos kan garanderen wat hij wil, uiteindelijk zal de Nedelandse staat het geld op moeten brengen. De schuldenlast wordt erschoven. Bankschuld wordt staatsschuld. En staatsschuld is ook “gewoon” een lening.
Het woord werd door de Italiaans premier Berlusconi als eerste in de mond genomen: “derivaten” om vervolgens te stipuleren dat de derivatenmarkt voor bepaalde tijd wereldwijd gesloten zou moeten worden. In de tussentijd kan de politiek nieuwe regels schrijven voor de financiele wereld. Berlusconi’s opmerkingen zijn niet een politiek “proefballonnetje” maar geven oprechte vrees aan. Onder de vleugels van de “kredietcrisis” schuld een bom. Een atoombom. De derivatenbom.
Nu wereldwijd de aandelenkoersen dalen, staan ook de producten die zijn afgeleid van aandelen onder druk. Een markt die vele, vele malen groter is dan de “normale” markt. De “shorts”, het speculeren op daling van waardes, kregen woensdag weer vrijspel. Donderdag en vrijdag waren weer bloedige dagen aan de beurs. Maar uiteindelijk moeten contracten worden afbetaald.
Zoals ook de failliete boedel van de Lehman Brothers bank. Vrijdag werd het “bijltjesdag” voor houders van Lehman schrot. En wie zijn zoal degenen die diep moeten buigen voor het pleitte gaan van de (concurrent van minister Paulson’s Goldman Sachs) bank? Hier een lijst, inclusief de “exposure”.
IJsland lijkt het eerste “slachtoffernatie” van de crisis te worden. Het land krijgt een kredietinfuus, maar lag met Nederland en Groot-Brittannie overhoop over de afbetaling van verschillende Hollandse en Britse spaartegoeden. Opvallend overigens dat het Verenigde Koninkrijk in woede met het inzetten van “terreurwetgeving” ging dreigen. De eerste tekenen waarvoor dergelijke wetgeving dus eigenlijk is aangenomen. In Nederland stelt de staat spaarders op IJslandse bankrekeningen schadevrij.
Een dergelijke actie lijkt logisch. Een staat kan toch niet failliet gaan? Ironisch genoeg laat juist het IJslandse voorbeeld zien dat zoiets juist wel kan gebeuren. Asia Times stelt dan ook dat bij werkelijk “zwaar weer” bij Europese banken ook de Europese staten in problemen zullen komen. De geldsommen die landen, en belastingbetalers, moeten incasseren zijn domweg te groot. Het laatste redmiddel: de geldpers. Inflatie.
Niet mogelijk? Van Pakistan tot de Baltische staten staan landen op het punt “om te vallen”.
In de “echte” economie gaat de autoindustrie kopje onder. In de Verenigde Staten moeten GM, Chrysler en Ford fusie onderzoeken om in leven te blijven. In Duitsland is de verkoop van auto’s volledig ingestort.
Irak
3000 christenen op de vlucht voor geweld rond de Irakese stad Mosul. Het officiele verhaal: elementen van “Al Qaida” zouden huis hebben gehouden. De stad, al maanden afgegrendeld door “veiligheidsoperaties” zou het laatste bolwerk van de terreurbeweging zijn. Alleen is “Al Qaida” in Irak een eufenistische benaming geworden voor alles wat zich tegen de Amerikanen en het centrale gezag verzet. Waarom zou “Al Qaida” een etnische zuivering willen uitvoeren?
Omdat het geweld tegen de christenen niet door Al Qaida wordt uitgevoerd, maar door Koerden.
Overigens maakt Irak zich op voor een nieuwe golf van geweld nu verzet tegen de zogenaamde SOFA, het verdrag tussen Irak en de Amerikanen over de stationering van Amerikaanse troepen, zal toenemen.
Afghanistan
Het is officieel: er zijn vredesgesprekken met de Taliban gaande. Prominente Taliban zullen zelfs in de komende presidentsverkiezingen mogen meedoen (in 2009). Hoewel de Amerikanen nog niet echt warm lopen voor het initiatief, keuren zij de gesprekken niet af. Enige voorwaarde: de Taliban moeten hun banden met “Al Qaida” breken.
Naast de vredesgesprekken, klinkt de roep om een nieuwe strategie voor de NATO-troepen. De NATO zal zich moeten concentreren op de gebieden die zij wel onder controle kan houden, en zich daar richten op “opbouwwerkzaamheden”. De missie die de kabinetten van Balkenende Nederland altijd heeft voorgehouden, kortom.
De Britten hebben al eerder “vredesgesprekken” met de Taliban gevoerd. Als de Afghaanse president Karzai uiteindelijk twee Britse diplomaten het land uitzet wegens “contact met de Taliban” valt dit samen met het “geheimhouden” van de dood van een Pakistaanse officier door de hand van Britse special forces. De Britten melden een “Talibankopstuk” te hebben uitgeschakeld. Karzai wijst al jaren op de Pakistaanse steun aan de Taliban.
En waar is al die heroine gebleven? Waar ligt die “supervoorraad”?
Pakistan
In Pakistan toont het leger haar betrokkenheid bij de strijd tegen het terreur, en haar loyaliteit aan de bestrijding van “terroristen” aan het parlement. In de briefing van het committee van generale staven werd ook de binnenlandse veiligheidssituatie en de situatie in Afghanistan, pikant genoeg, aangestipt door de Pakistaanse inlichtingendienst ISI. Van geruchten over de ISI en nucleaire technologie werd notitie gemaakt.
Haider
Conspiracy time! Joerg Haider is natuurlijk te fout voor woorden, maar zijn dood kwam wel erg veel mensen goed uit zo vlak na de verkiezingsoverwinning van zijn rechtse partij. En maakt Haider niet opmerkingen over bankiers?
In de “echte” economie gaat de autoindustrie kopje onder. In de Verenigde Staten moeten GM, Chrysler en Ford fusie onderzoeken om in leven te blijven.
The next phase of the derivatives wipeout will hit insurance companies and auto makers.
Initially, Standard and Poor's is saying that GM and Ford may very well go bankrupt.
As of 2004, "GM was among the five companies most frequently included in credit-derivatives contracts in 2004, along with Ford Motor Co., France Telecom SA, DaimlerChrysler AG and Deutsche Telekom AG, Fitch said. Investors bought more contracts protecting payments from Korea, Italy and Russia than any other governments."
Indeed, according to Fitch's, as of 2004 and 2005, there were perhaps billions of dollars in GM credit default swaps traded per day. Fitch's noted that "GM CDS are the second most included named in synthetic collateralized debt obligations (CDOs), behind Ford, as disclosed in several Fitch analyses of the CDS market."
If GM went bust, there would be huge credit default swap liability. While I have seen no estimates of the current amount of Ford CDS, it is probably also quite high, given that it was one of the most common CDS issued in 2004.
Mr. Valfells and Mr. Portes said that once the situation was stabilized, presumably with help from the I.M.F., the best course would be for Iceland to give up on the krona entirely and to adopt the euro.
How could Iceland, which is not even a member of the European Union, adopt the single currency?
One option would be to simply peg the Icelandic currency to the euro. In that case, Iceland would also hand over control of monetary policy, including the setting of interest rates, to the European Central Bank.
Rothchild & co heeft Rusland een werkelijk enorme dreun uitgedeeld. Met ongetwijfeld grote politieke gevolgen. [ schaakmat ABC!]. Dat roept om wraak.
IJsland lijkt het eerste “slachtoffernatie” van de crisis te worden. Het land krijgt een kredietinfuus, maar lag met Nederland en Groot-Brittannie overhoop over de afbetaling van verschillende Hollandse en Britse spaartegoeden. Opvallend overigens dat het Verenigde Koninkrijk in woede met het inzetten van “terreurwetgeving” ging dreigen. De eerste tekenen waarvoor dergelijke wetgeving dus eigenlijk is aangenomen. In Nederland stelt de staat spaarders op IJslandse bankrekeningen schadevrij.
Asia Times stelt dan ook dat bij werkelijk “zwaar weer” bij Europese banken ook de Europese staten in problemen zullen komen.
de Taliban moeten hun banden met “Al Qaida” breken
De hersengarage van Zapruder Inc.
Psychovilli strikes again!
Irakese verkiezingen en de terugkeer van een CIA-asset
George missen
Bring that beat back!